دامنه
16 اکتبر

هاست و دامین چیست ؟

این روزها شاید زیاد اسم هاست و دامین رو شنیده باشین.توی این مطلب قصد داریم که تعاریفی کوتاه از هاست و دامین رو براتون بنویسیم.برای شروع از هاست شروع می کنیم : هاست یا اصطلاحا فضای میزبانی جایی است که فایلهای وب سایت شما داخل آن قرار میگیرد تا در فضای اینترنت قابل مشاهده باشد.

هاست را شرکت های هاستینگ و یا شرکت های طراحی سایت ارائه می دهند و بسته به تجهیزات فیزیکی و نوع کاربری وب سایت ممکن است که انواع گوناگونی داشته باشد.اگر بخواهیم که از لحاظ  مقدار فضای هاست تفکیک کنیم میتوان از فضای ۲۰۰ مگابایتی شروع کرد و به فضاهایی به اندازه ۱ گیگ – ۲ گیگ تا بی نهایت رسید.که قطعا به نوع کاربری و اندازه فایلهای یک وب سایت بستگی دارد.

شرکت هاستینگ

به ظور مثال ما برای یکی از پروژه هایمان هاست ۱ گیگا بایتی قرار دادیم اما بعد از مدتی به خاطر حجم ویدئوهای در خواستی کارفرما فضا کافی نبود و مجبور شدیم که هاست را ارتقا بدهیم.

فکر میکنیم تا اینجا با تعریفی ساده از هاست آشنا شدید.در ادامه شما را با اصطلاح دامین آشنا میکنیم:

دامین یا همون دامنه اسم وب سایت هستش که ما اون رو در مرورگر خودمون وارد میکنیم.برای مثال الان اسم دامین ما mehralfa هستش که با این اسامی وب سایتها رو میشناسیم و وارد اونها میشیم تا بتونیم محتویات اونا رو ببینیم.اما هر دامین یک پسوند هم داره مثل com , ir , at . org , net  و … که در ایران معروفترین اونها com , ir هستن.

نکته مهمی که درباره دامین ها وجود داره اینه که این دامین ها یکتا هستن و در جهان فقط یک دامین با پسوند در جهان وجود دارد.به ظور مثال در جهان فقط یک دامین iccco.at وجود داره و یا فقط یک دامین mehralfa.com در جهان وجود دارد.

 

دوست عزیزم اگر قصد انتخاب هاست و دامین برای طراحی سایت خودت رو داری حتما با تیم ما مشاوره رایگان رو انجام بده.

دیدگاه خود را بنویسید