اهمیت رتبه الکسا
11 نوامبر

رتبه الکسا اهمیت دارد یا نه؟

جواب به این سوال شاید خیال خیلی از شما ها را راحت کند.برای خیلی از صاحبان وب سایت مهم می باشد چون توجه بسیار ویژه ای برای این قضیه دارند.اجازه بدین که اول برای دوستانی که اصلان نمیدونن رتبه الکسا چیه و چه کاربردی داره یه سری توضیحات مقدماتی بدم و بعدش وارد مبحث اهمیت الکسا بشم.

مردم عاشق چسبوندن برچسب اعداد روی اشیا و وسایل برای مقایسه و اندازی گیری آنها با هم هستند.وب سایتها هم هیچ استثنائی ندارند در نتیجه مدیران وب سایتها دوست دارند که وب سایت خودشون رو با دیگر وب سایتها مقایسه کنند و از لحاظ عددی و رتبه بندی خودشون رو مقایسه کنند.(کاری که اکثر ما ایرانی ها انجام میدیم).یکی از شناخته شده ترین معیارهای جهانی که به مردم و مدیران وب سایتها اجازه میدهد تا اینکار را انجام دهند رتبه الکسا میباشد.

اما متاسفانه یکی از واقعیت ها راجع به رتبه الکسا و طبق آمار رسمی جهانی این است که خیلی از مردم نتوانستند به این رتبه اعتماد کنند.

وب سایت الکسا

‘how a website is doing relative to all other sites on the web over the past three months

جمله لاتین بالا مستقیما در وب سایت رسمی الکسا منتشر شده بود,و عنوان دارد که چطور یک وب سایت مقایسه می شود با وب سایتهای دیگر در ۳ ماه گذشته!
این تعریف و جمله کمی مشکوک به نظر می رسد.اجازه بدین کمی از تاریخچه الکسا رو براتون بگم تا یه خرده بحث رو بازتر کنم.
الکسا در سال ۱۹۹۶ به وجود آمد شرکتی که از توابع کمپانی بزرگ آمازون می باشد.متخصص در ارائه اطلاعات تجاری / ترافیک تجاری وب سایتها از طریق نوارابزارهای مختلف و پسوندهای مرورگر وب !

برخی از فعالیت های گذشته الکسا عبارتند از تهیه پایگاه داده به عنوان یک مبنا برای ایجاد ماشین wayback وایجاد امکانات مختلف جستجو که در حال حاضر عملا متوقف شده است!البته رتبه الکسا یک شاخص متریک است که وب سایتها را با توجه به محبوبیت آنها در ۳ ماه گذشته رتبه بندی میکند.که این هم جای خودش بحث دارد چرا که در حال حاضر خیلی از سرویس ها با پرداخت هزینه به شما قول کاهش رتبه الکسا رو میدهند.

رتبه الکسا چطور اندازه گیری می شود؟

بر اساس آمارها اندازه گیری و رتبه بندی با استفاده از ترکیبی از بازدیدکنندگان محاسبه می شود.به طور متوسط تعداد بازدید های منحصر به فرد و و تعداد تخمینی بازدید از سایت در ۳ ماه گذشته محاسبه می شود.
داده ها ی کاربران اینترنت با استفاده از ۲۵۰۰۰ پسوند مرورگر برای گوگل کروم / فایر فاکس و اینترنت اکسپلورر جمع آوری می شوند.سپس الگوریتم الکسا آنها را اصلاح و براساس موقعیت های جغرافیایی آنها را دسته بندی می کند.

چگونه میتوانم رتبه الکسا وب سایت را مشاهده کنم؟

این قسمت خیلی کار ساده ای می باشد.میتونین به وب سایت الکسا برین و اطلاعات مربوط به وب سایت خودتون رو چک کنین.البته وارد سایت که بشین با یه سری پلن ها و اطلاعات اضافی روبرو میشین که ممکنه شما رو پشیمون کنه .من براتون یه راه ساده در نظر گرفتم کافیه شما طبق لینک زیر لینک رو توی مرور گر کپی کنین و آخرش اسم دامین خودتون با پسوندش رو وارد کنین.

https://www.alexa.com/siteinfo/Apple.com

بررسی رتبه الکسا اپل

که به جای گوگل دات کام شما میتونین اسم دامین خودتون رو وارد کنین و اطلاعاتش رو ببینین.
که اطلاعاتی مثل رنک وب سایت در جهان و کشور خودتون مثل ایران رو نشون میده و یا تعداد ۵ کلید واژه ای که بیشترین سرچ رو برای وب سایت شما داشته که این قسمت میتونه به شما اطلاعات خوبی رو بده.

چرا مردم تمایل ندارند که به الکسا اعتماد کنند؟

بسیاری از مردم و مدیران وب سایتها علاقه دارند که ترافیک خود را با استفاده از گوگل آنالیز انجام دهند تا بتوانند اطلاعات بسیار بسیار دقیق تری رو از وب سایت خودشون پیدا کنند.نه اینکه یک عدد که فقط میتونه محبوبیت اون سایت رو نشون بده که اون هم واقعا نمیتونه شاخص خیلی مورد اعتماد و مهمی باشه چون همانطور که گفتم میشه با حداقل هزینه ها این رتبه رو کاهش داد!
این واقعیت وجود دارد که الکسا قادر به جمع آوری اطلاعات خود از همه نیست و فقط میتواند اطلاعات را از کاربرانی جمع آوری کند که Toolbars الکسا را روی مرورگر خودشون نصب داشته باشند خب از همین یک جمله میشه نتیجه گرفت که اصلا معیار مناسبی برای رتبه بندی وب سایتها و اعتماد به اون نیست.

آیا واقعا الکسا اهمیت دارد؟

برای اکثر صاحبان وب سایتها شاید این قضیه اهمیت داشته باشد اما توصیه من و بسیاری از متخصصان این حوزه استفاده از گوگل آنالیز می باشد که میتواند اطلاعات بسیار جامعی در اختیار ما قرار دهد.اما خب رتبه الکسا هم میتونه فقط یه شاخص باشه که ببینیم چند صد هزار و یا چند میلیون با وب سایت رقبا اختلاف داریم.اما به هیچ وجه نمیتونه مقدار ترافیک ورودی واقعی رو برای ما اندازی گیری کنه…ترافیک وردی واقعی فقط با گوگل آنالیز امکان پذیر می باشد.

نتیجه گیری

من شخصا امیدوار هستم که الکسا به جای اینکه فقط دنبال نسبت دادن یک عدد به وب سایت و انجام کارهای ابتدائی باشد به فکر کارهای بزرگتر برای وب سایتها باشد تا بتونه خودش رو ازین رکود و بی اعتمادی نجات بدهد.البته شکی در بزرگ بودن شرکت الکسا نیست اما باید برای خودش کم کم آبروی از دسترفته رو جمع کنه.
خب دوست عزیزم شما درباره رتبه های الکسا چی فکر میکنین ؟خوشحال میشم که نظراتتون رو در انتهای همین مطلب بخونم.

موفق باشین

دیدگاه خود را بنویسید