بک لینک
10 نوامبر

بک لینک و اهمیت آن در سئو

بک لینک و اهمیت آن ؟

نمیدونم تا حالا اسم بک لینک رو شنیده باشین یا نه ! اما به جرات میشه گفت که یکی از مهمترین شاخص هایی هستش که میشه قدرت یک وب سایت رو باهاش بالا برد.

خب اصلا قدرت وب سایت اگر بالا بره چه کاربردی داره ؟

درجواب باید گفت اگر بتونیم قدرت وب سایت خودمون یا کارفرما رو بالا ببریم میتونیم اون رو توی صدر نتایج گوگل و یا هر موتور جستجویی مثل بینگ یاهو و … نشون بدیم در نتیجه وب سایت در معرض دید میلیون ها کاربر قرارمیگیره و واقعا چی ازین بهتر که با داشتن یک وب سایت و سئو اون کسب و کار خودمون رو رونق بدیم و با کمترین هزینه کار راه بندازیم.یا شایدم که الان شما کاربر عزیز وب سایت دارین و میخواین که اون رو سئو کنین.

باید به این نکته توجه داشت که موتور جستجوی گوگل توی ایران بیشترین کاربرد رو داره و میلیون ها نفر داخل ایران هر چیزی که لازم داشته باشن رو از گوگل جستجو میکنن یا به عبارتی گوگل میکنن!

گوگل

خب میریم سراغ موضوع اصلی مطلب که بک لینک هستش.بک لینک به لینکهایی گفته میشه که از وب سایتهای دیگه میگیرن و به وب سایت خودشون لینکش میکنن .
به طور مثال برای اینکه بیشتر آشنا بشین اگر ما یک آگهی توی یکی از سایتهای پرطرفدار و پر بازدیدی مثل دیوار بدیم و لینک وب سایت خودمون رو هم توی اون ثبت کنیم برای ما یک لینک خارجی محسوب میشه و برای وب سایت ما یک امتیاز مثبت محسوب میشه! البته بک لینکها به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم میشوند.

چندین سال قبل که تازه مبحث بک لینک راه افتاده بود و بازار داغی داشت خیلی از کسانی که کارشون توی این حوزه بود به صورت فله ای بک لینک میخریدند و برای وب سایتها استفاده می کردند تا بتونن خیلی زود وب سایت رو به صدر نتایج گوگل بیارن!

بک لینک

به طور مثال بک لینکهایی با موضوع موسیقی رو وصل میکردن به وب سایتی که موضوعش کاشت مو بود .من خودم چون یکی از کارهام مشاوره سئو هم هستش حدود ۱ سال پیش دوستی که مدیر یک وب سایت بود با من تماس گرفت و گفت که مدتی هست که وب سایتشون که جز بهترین های حوزه کاشت مو بوده (جز سه سایت اول با کلید واژه کاشت مو) به صفحات پایینی گوگل رفته و هر استراتژی و ترفندی رو که استفاده میکنه نمیتونه اون رو دوباره بیاره صفحه اول گوگل!

بعد از بررسی هایی که انجام دادم و گزارشات رسمی که از گوگل درخواست کردم رو دیدم به صورت کامل تمام لینک سازی ها رو کاملا اشتباه انجام داده بودن و از سایتهایی لینک گرفته بودن که یا اسپم بوده و یا موضوعش با وب سایتش تقریبا همخونی نداشته !

اما خب گوگل از همه ما باهوش تره و خیلی زود برای این کلک ها چاره ای رو اندیشید و باهاش مقابله کرد.تا جایی پیش رفت که وب سایتهایی رو که اینطور بک لینک سازی رو انجام داده بودن رو پنالتی کرد و یا اسپم تا یه جورایی اونها رو تنبیه کرده باشه.

اما امروز که با شما صحبت میکنم گوگل الگوریتمهایی رو تعریف کرده که شما اگر بک لینک سازی رو درست انجام ندین با شما رفتار بدی میکنه و وب سایت رو کم کم اسپم میکنه و بعد هم پنالتی.

بک لینک از شبکه های اجتماعی

ما توی کارمون حتما توصیه میکنیم که اینکار رو باید خیلی حساب شده انجام بدین چون یه جورایی لبه تیغ حرکت میکنین.باید بدونین که چه لینکهایی رو از چه سایتهایی میگیرین و در درجه دوم هم باید زمان بندی خیلی درستی داشته باشین.

اگر همه این کار ها رو واقعا درست انجام بدین میشه گفت که تاثیر بسیار زیادی رو وب سایت خودتون میتونین بزارین که یا اون رو بزرگش کنین و یا طوری باهاش رفتار کنین که اون رو اسپم کنین.

این تصویر مربوط هست به تعداد لینکهای وب سایت دیجی کالا که وب سایت الکسا گزارش داده است.

رتبه الکسا دیجی کالا

اگر بخوایم تصویر رو کمی تحلیل کنیم میبینید که تعداد ۱۵٫۵۸۶ وب سایت به اون لینک داده و رتبه کشوری اون در ایران ۳ هستش (وب سایت سوم در ایران) البته که شاخص های زیادی توی رتبه دیجی کالا تاثیر دارند اما تعداد بک لینک های وب سایت دیجی کالا رو نمیشه که ندید گرفت !

خب امیدوارم که توی این مطلب معنی بک لینک و اهمیت اون رو درک کرده باشین.

دیدگاه خود را بنویسید